poniedziałek, 8 lipca 2019

OWU - Co to jest? Część 2


W pierwszej części wpisu wyjaśniłem co to właściwie jest OWU i dlaczego jest ważne. W tej części skupię się na treści zawartej w OWU/FIR1/1/2010 - zwanej umową główną - oraz zwięźle przedstawię najważniejsze punkty umów dodatkowych.

Wspomniane wyżej OWU zawiera 48 artykułów i jest uświęcone podpisami dwóch ówczesnych członków zarządu Towarzystwa: Andrzeja Sieradzkiego (obecnie AEGON) i Ewy Zorychty-Kąkol (obecnie Worldline Global).

Art.1 Definicje
Tutaj wyjaśnione są wszystkie pojęcia stosowane w OWU np: kto to jest ubezpieczyciel, ubezpieczający, ubezpieczony, uposażony, co to jest umowa główna, składka podstawowa, suma ubezpieczenia wartość wykupu itd. Łącznie 32 definicje.

Art. 2 Przedmiot i zakres ubezpieczenia
Tutaj dowiadujemy się, że przedmiotem ubezpieczenia jest życie ubezpieczonego a jego zakres obejmuje również jego śmierć

Art. 3 Zakres i czas trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela
Odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się z dniem wskazanym w polisie (dzień rozpoczęcia odpowiedzialności) i trwa do jej wygaśnięcia lub rozwiązania.

Art. 4 Tryb zawarcia umowy głównej. Szczególne warunki umowy głównej
Podane są warunki, które muszą być spełnione aby doszło do zawarcia umowy głównej np. musi zostać sporządzony pisemny wniosek, ubezpieczony złoży oświadczenie o stanie swojego zdrowia, opłaci pierwszą składkę całkowitą itp.

Art. 5 Wiek ubezpieczonego
Ubezpieczony musi mieć ukończone 13 lat i nie więcej niż 56 lat.

Art. 6 Czas trwania umowy głównej
Umowa zawierana jest na czas nieokreślony.

Art. 7 Wyznaczenie uposażonych i uposażonych zastępczych
Ubezpieczony może wskazać osoby, które otrzymają świadczenie zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego (np. śmierci).

Art. 8 Obowiązki ubezpieczyciela
Trzy punkty i trzy obowiązki ubezpieczyciela: ma wypłacić świadczenie (w przypadku zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego), ma alokować każdą składkę podstawową w fundusze oraz zachować tajemnicę w związku z ubezpieczeniem.

Art. 9 Obowiązki ubezpieczającego i ubezpieczonego
Dziesięć punktów. Ubezpieczający musi m.in.: opłacać składkę całkowitą w odpowiednim terminie, przed zawarciem umowy ubezpieczający musi składać odpowiedzi zgodne z prawdą, musi niezwłocznie informować ubezpieczyciela o zmianach informacji zawartych we wniosku lub innych przekazanych dokumentach itp.

Art. 10 Składka podstawowa
Tutaj dowiadujemy się że minimalna wysokość składki podstawowej jest wskazana w Tabeli limitów i opłat (TLiO) i na wniosek ubezpieczającego może być podwyższona lub obniżona.

Art. 11 Opłacanie składki całkowitej
Ubezpieczający musi opłacać składkę całkowitą w odpowiednim terminie przez cały czas obowiązywania polisy. Częstotliwość opłacania składki całkowitej można zmieniać (miesięcznie, kwartalnie, półrocznie i rocznie).

Art. 12 Zawieszenie opłacania składki całkowitej
Ubezpieczyciel łaskawie daje możliwość zawieszenia opłacania składek całkowitych na okres 12 miesięcy. Możliwe jest to po drugiej rocznicy polisy, pod warunkiem że: złożono wniosek o zawieszenie, opłacono wszystkie "należne" składki całkowite a wartość wykupu polisy przewyższa roczną sumę składek podstawowych (bo opłaty pobierane są cały czas).

Art. 13 Składka dodatkowa
Masz "PRAWO" do wpłacania składek dodatkowych w celu zwiększenia środków na rachunku głównym. W zamian ubezpieczyciel na dzień dobry przygarnie jedyne 5% składki dodatkowej.

Art. 14 Składka lokacyjna
Masz "PRAWO" do wpłacania składek lokacyjnych na specjalny rachunek lokacyjny. W zamian - patrz punkt wyżej.

Art. 15 Gwarantowana suma ubezpieczenia
W przypadku zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego ubezpieczyciel z tytułu umowy głównej wypłaca tzw. gwarantowaną sumę ubezpieczenia (GSU), której wysokość jest ustalona we wniosku o ubezpieczenie (technicznie świadczenie takie - o ile dobrze rozumiem - jest sumą wartości wykupu plus to co ubezpieczyciel musi dołożyć aby wartość świadczenia była równa GSU). GSU na wniosek ubezpieczyciela może być podwyższona lub obniżona.

Art. 16 Indeksacja składki podstawowej i gwarantowanej sumy ubezpieczenia
W każdą rocznicę polisy, składka podstawowa oraz gwarantowana suma ubezpieczenia ulegają indeksacji o wartość inflacji (publikowanej przez GUS). Jeśli wartość inflacji jest mniejsza niż 3% to indeksacja i tak wynosi 3%. Na wniosek ubezpieczającego można zrezygnować z indeksacji.

Art. 17 Rodzaje i cel funduszy
Ubezpieczający ma do dyspozycji kilka ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. Fundusze te różnią się oczekiwaną wartością zysku oraz ryzykiem inwestycyjnym, nie mniej jednak, ich głównym celem jest "WZROST" wartości aktywów.

Art. 18 Wycena wartości funduszu i jednostki uczestnictwa
Ubezpieczyciel na każdy dzień roboczy dokonuje aktualizacji wartości funduszu oraz ceny sprzedaży i zakupu jednostki uczestnictwa. Ubezpieczyciel zamienia pieniądze na jednostki uczestnictwa po cenie zakupu, natomiast zamiana jednostek uczestnictwa na pieniądze dokonuje się po cenie sprzedaży. Różnica pomiędzy ceną zakupu a ceną sprzedaży wynosi 5% (tj. 5% wartości składki idzie od razu do kieszeni ubezpieczyciela).

Art. 19 Alokacja składek
Składki: podstawowe, dodatkowe, lokacyjne są alokowane w fundusze (tj. zamieniane na jednostki uczestnictwa). Stosowną alokację w jeden lub kilka funduszy przeprowadza się na podstawie podziału procentowego podanego we wniosku o ubezpieczenie. Ubezpieczający może zmienić alokację na podstawie pisemnego wniosku i pod warunkiem uregulowania wszystkich zaległych składek całkowitych.
 
Art. 20 Przeniesienie jednostek uczestnictwa
Ubezpieczający ma "PRAWO" przenieść jednostki uczestnictwa z jednego funduszu do drugiego. Przeniesienie takie następuje po cenach sprzedaży obydwu funduszy i może być dokonane jedynie w przypadku uregulowania wszystkich zaległych składek całkowitych.

Aby wpis nie był zbyt długi, tutaj zakończę. Część 3 wpisu o OWU już wkrótce.

Liczę na merytoryczne komentarze. Szczególnie pożądane są komentarze agentów, przedstawicieli oraz pracowników związanych z NN Życie. Jednocześnie informuję, że wszystkie komentarze z odnośnikami do różnych produktów ubezpieczeniowych, porównywarek ubezpieczeń oraz stron tzw. naganiaczy będą natychmiast kasowane.

10 komentarzy:

  1. Świetnie napisane i proszę o więcej takich artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli chcą Państwo zareklamować swoją kancelarię, proszę o kontakt poprzez formularz kontaktowy.

      Usuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli chcecie się zareklamować, proszę o kontakt poprzez formularz kontaktowy. Na pewno się dogadamy!

      Usuń
  7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń