piątek, 24 kwietnia 2020

OWU - Co to jest? Cześć 3



Trzecia i ostatnia część sagi o OWU

Art. 21 Opłaty za ryzyka ubezpieczeniowe
Pokrętnie i niejasno opisano sposób (i czas) pobierania opłat za ryzyka ubezpieczeniowe. Rozróżniono ryzyko umowy głównej i umowy/umów dodatkowych. W szczególnie skandaliczny sposób ustalono wskaźnik umieralności - w oparciu o wartość prawdopodobieństwa śmierci mężczyzny/kobiety z lat 1990/1991 (która pasuje jak pięść do oka w porównaniu do tego prawdopodobieństwa w XXI wieku).


Art. 22 Opłata za koszty wstępne związane z zawarciem umowy ubezpieczenia
Jednym zdaniem: prawie wszystkie składki podstawowe wpłacone w trakcie pierwszego roku polisowego przepadają (znaczy idą na wynagrodzenie Twojego agenta).

Art. 23 Opłata za zarządzania funduszem
Towarzystwo pobiera jeszcze opłatę za "zarządzanie" funduszem/funduszami. Czyli w stosunku rocznym obniża wartość j.u. (czyli Twój zysk) o dodatkowe procenty (wskazane w TLiO - np. NN dynamiczny o 2,193% !!!).

Art. 24 Opłata za przeniesienie jednostek uczestnictwa
Towarzystwo daje Ci wyjątkowe uprawnienie: raz w roku masz PRAWO przenieść swoje j.u. pomiędzy funduszami (np. z funduszu NN dynamiczny do NN Zrównoważony). Za kolejne takie wykroczenie Towarzystwo skasuje Cię w zakresie 9 - 72 PLN).

Art. 25 Opłata manipulacyjna za wypłatę z rachunku głównego i lokacyjnego
Jeśli wypłacisz środki z rachunku głównego/lokacyjnego, NN przywłaszczy sobie od Ciebie od 9 do 72 PLN-ów.

Art. 26 Opłata administracyjna
Co miesiąc Towarzystwo skasuje Ci 9,80 PLN za "obsługę i administrację" - pomimo wielu zapytań nikt z NN nie potrafił mi wyjaśnić, jakie koszty pokrywa ta opłata.

Art. 27 Metoda indeksacji opłat
Opłaty z art. 24-26 też mogą podlegać indeksacji (podwyższenia) o wskaźnik inflacji za ostatnie 12 miesięcy.

Art. 28 Odroczony pobór opłat
Ponieważ prawie wszystkie składki podstawowe w pierwszym roku polisowym idą do kieszeni waszego agenta, to zaległe opłaty (za ryzyka i administracyjna) pobierane są ze składek podstawowych w trakcie drugiego roku polisowego (to tzw. odroczony pobór opłat).

Art. 29 Proporcjonalny pobór opłat
Jeśli Twoje środki na polisie są podzielone na różne fundusze (np: NN dynamiczny i NN Zrównoważony) to opłaty pobierane są proporcjonalnie ze wszystkich funduszy.

Art. 30 Wypłata z rachunku głównego
Towarzystwo daje Ci kolejne wyjątkowe uprawnienie: raz na jakiś czas - po uiszczeniu specjalnej opłaty - masz PRAWO do wypłaty z rachunku głównego. Aha musisz złożyć wniosek!

Art. 31 Wypłata z rachunku lokacyjnego
Kolejne nadzwyczajne uprawnienie: jeśli masz środki na rachunku lokacyjnym, to po uiszczeniu specjalnej opłaty, możesz wypłacić z niego pieniądze. Też musisz złożyć wniosek!

Art. 32 Wartość wykupu
To łączna wartość zgromadzonych jednostek uczestnictwa na rachunku głównym polisy. Masz PRAWO do jej wypłaty.

Art. 33 Ubezpieczenie bezskładkowe
Po złożeniu specjalnego wniosku i spełnieniu wielu warunków możesz przesłać płacić składki. Możesz nie płacić do momentu, aż wartość wykupu Twojej polisy osiągnie 0,00 PLN.

Art. 34 Wypłata świadczenia
Jeśli przeniesiesz się do Krainy Wiecznych Łowów, Ubezpieczyciel wypłaci Twoim uposażonym albo gwarantowaną sumę ubezpieczenia albo wartość wykupu (w zależności co ma większą wartość).

Art. 35 Zawiadomienie o zajściu zdarzenia ubezpieczeniowego. Sposób wypłaty świadczeń
Po Twojej śmierci ktoś z uposażonych musi udać się do Ubezpieczyciela z plikiem dokumentów. Jeśli wielka rada mędrców Ubezpieczyciela uzna Twoją śmierć - uposażony otrzyma pieniądze w ciągu 30 dni, jeśli nie uzna - niech idzie do sądu.

Art. 36 Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela
Jeśli zginąłeś w wyniku działań wojennych, rozruchów, zamieszek, działań terrorystycznych, skażenia chemicznego, biologicznego (pandemia???) i promieniotwórczego zapomnij o wypłacie świadczenia. Jeśli opuściłeś ten padół łez w wyniku chlania i ćpania też prawdopodobnie nic nie dostaniesz (znaczy tylko wartość wykupu dostaniesz).

Art. 37 Odstąpienie od umowy głównej
Jeśli zauważysz że popełniłeś ten wielki błąd i podpisałeś umowę, to masz 30 dni (licząc od dnia otrzymania polisy) na naprawienie tego błędu i odstąpienie od umowy (Towarzystwo w takim przypadku musi zwrócić Ci wszystkie wpłacone pieniądze).

Art. 38 Rozwiązanie umowy głównej
Jeśli nie będziesz płacił składek to Ubezpieczyciel rozwiążę z Tobą umowę. Jeśli to Ty złożysz wniosek o wypłatę wartości wykupu to będzie to równoznaczne z wypowiedzeniem umowy głównej.

Art. 39 Wygaśnięcie umowy głównej
Umowa wygasa z chwilą Twojej śmierci, wypłaty świadczenia lub w momencie, gdy stan rachunku polisy osiągnie wartość 0,00 PLN (czyni nie ma z czego pobierać opłat).

Art. 40 Rozpatrywanie skarg i zażaleń
Na wszelkie działania Ubezpieczyciela możesz składać skargi i zażalenia (osobiście, pisemnie i telefonicznie). Wielka rada mędrców Ubezpieczyciela ma 30 dni na odpowiedź. Od jej decyzji możesz się odwołać do najwyższej rady szamanów Ubezpieczyciela potem do Rzecznika Ubezpieczonych albo do sądu.

Art. 41 Przekazywanie korespondencji
Wszelka korespondencja powinna być przekazywana osobiście do siedziby Ubezpieczyciela, do rąk Przedstawiciela albo listownie na adres Towarzystwa w Warszawie. Ubezpieczyciel przekazuje korespondencję na ostatni znany adres ubezpieczonego. Wszystkie dokumenty przekazywane Ubezpieczycielowi muszą być oryginałami pism urzędowych, poświadczone notarialnie lub poświadczona zgodność z oryginałem przez osobę reprezentującą Ubezpieczyciela.

Art. 42 Duplikat dokumentu ubezpieczenia
Jeśli zgubisz lub zniszczysz dokument ubezpieczenia (lub zje go Twój pies) musisz prędko powiadomić Ubezpieczyciela, który wystawi duplikat dokumentu.

Art. 43 Opodatkowanie świadczeń
Kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń podlegają pod ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych (lub prawnych). W razie czego Ubezpieczyciel doliczy sobie ewentualny podatek do składki całkowitej lub obowiązek zapłaty podatku spadnie na osobę uprawnioną.

Art. 44 Zmiana systemu monetarnego
Jeśli Euro zostanie wprowadzone w Polsce, wszystkie składki, sumy i wartości zostaną przeliczone po kursie NBP (zapewne w taki sposób aby Towarzystwo za bardzo na tym nie straciło). Podobnie z ewentualną denominacją polskiej waluty.

Art. 45 Zmiana treści niektórych dokumentów
Jeśli najwyższa rada szamanów uzna, że trzeba zmienić niektóre dokumenty, to w ciągu 14 dniu od doręczenia nowych dokumentów musisz się z tym pogodzić.

Art. 46 Prawo właściwe. Rozstrzyganie sporów
Umowa główna podlega przepisom prawa polskiego. Ewentualne powództwa rozstrzyga sąd właściwy dla siedziby Ubezpieczyciela, Ubezpieczonego, Uposażonego lub osoby uprawnionej.

Art. 47 Wejście w życie warunków
Powyższe warunku zatwierdzone przez najwyższą radę szamanów Ubezpieczyciela wchodzą w życie 30 czerwca 2010 r.

Komentując ostatni Artykuł Ogólnych Warunków Ubezpieczenia kończę na razie omawianie tego prawniczego bełkotu. Zanim przejdę do przedstawienia założeń i sposobu wyliczania muszę zapoznać Państwa z drugim ważnym dokumentem związanym z umową główną: Tabelą Limitów i Opłat TLiO/4/2010. Tak więc do kolejnego odcinka.


Liczę na merytoryczne komentarze. Szczególnie pożądane są komentarze agentów, przedstawicieli oraz pracowników związanych z NN Życie. Jednocześnie informuję, że wszystkie komentarze z odnośnikami do różnych produktów ubezpieczeniowych, porównywarek ubezpieczeń oraz stron tzw. naganiaczy będą natychmiast kasowane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz